29 мая на семинаре "Квантовая информатика" состоится предзащита дипломных работ студентов: А.Иванов, Н.Сковорода, Н.Малышев, Ф.Стотик
24 апреля на семинаре по квантовой информатике состоится доклад "Формирование особенностей волновых фронтов и их проявление в квантовых задачах рассеяния" К.С.Аракелов
17 апреля, во вторник, на заседании семинара "Квантовая информатика" в ауд. 685 состоится доклад профессора Университета Линнея (Швеция) А.Ю.Хренникова на тему "On a role of detectors and their proper calibration in inter-relation between classical and quantum optics"

We describe quantum theory by using a complex valued classical random signal, which is (coherently) averaged over a time window and a photon click is defined as the energy of this averaged signal surpassing a detector threshold. The random signal is modelled as white noise but growing over time $s$ (proportional to $\sqrt(s)$). Eventually this random signal will lead to a detector "click" defined by a detector threshold condition at which point the random signal  is reset.
Further we proceed by analysing correlations and finally by modelling the quantum state of an entangled pair by a complex valued correlation function.

Andrei Khrennikov, Professor of Applied Mathematics,
International Center for Mathematical Modeling
in Physics, Engineering, Economics, and Cognitive Science
Linnaeus University, Växjö-Kalmar, Sweden